Proiect didactic
Data: 22.11.2010
Student: Diaconu Traiana Mariana
Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Sociologie, clasa a-XI-a I, profil uman, bilingva lb. spaniolă
Conţinutul învăţării: Modele şi stiluri de relaţii interpersonale
Tipul activităţii: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi, de fixare, consolidare a cunoştinţelor şi evaluare a cunoştinţelor şi deprinderilor
Competenţe generale: identificarea relaţiilor interpersonale mecaniciste şi organice;
Competenţe specifice:
- Înţelegerea relaţiilor interpersonale care au la bază modelul mecanicist şi a factorilor care influenţează standardizarea acestora;
- Înţelegerea relaţiilor interpersonale care au la bază modelul organic în funcţie de factorii care influenţează acest tip de relaţii.
- Analizarea elementelor/aspectelor esenţiale prin care se evidenţiază avantajele sau dezavantajele modelelor pe care le adoptă o persoană ţinâd cont şi de situaţii dar şi de stilul de viaţă
Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii
- vor fi capabili să distingă între relaţiile interpersonale mecaniciste şi organice
- vor fi capabili să identifice principalele elemente ce caracterizează şi definesc relaţiile interpersonale mecaniciste şi organice;
- vor înţelege specificul modelului mecanicist al relaţiilor sociale
- vor fi în măsură să definească şi să clasifice corect tipurile de personalitate cele două
modele, cel organic şi cel mecanic.
Strategia didactică:
Resursele procedurale: expunerea, analiza, dezbaterea, conversaţia, exemplificarea.
Resurse materiale: prezentare power-point, manual, test de autoevaluare.
Forme de organizare a clasei: individuală şi pe echipe
Evaluare: continuă şi orală
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie: Sociologie, Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea, manual pentru clasa a XI-a, Ed. Economică Preuniversitaria, Sociologie, Doina-Olga Ştefănescu, Alfred Bulai, manual pentru clasa a XI-a, Ed. HUMANITAS EDUCATIONAL
| Momentele lecţiei | Conţinutul esenţial | Activitatea profesorului | Activitatea elevilor | |
| 1. Moment organizatoric - 2 min | | Notează absenţele Observaţii | Se pregătesc pentru lecţie | |
| 2. Sensibilizarea pentru activitate - 3 min | | Comunică elevilor subiectul lecţiei, scriindu-1 pe tablă şi enunţă competenţele specifice pe care aceştia trebuie să le dobândească până la finalul lecţiei. Stârneşte curiozitatea şi interesul elevilor în legătură cu tema ce urmează a fi abordată. | Notează în caiet titlul lecţiei | |
| 3.Reactualizarea unor noţiuni ancoră-5 min | Noţiuni referitoare la sfera relaţiilor interpersonale în contextul schimbărilor sociale rapide ale societăţii contemporane | Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebările privind subiectele abordate până în acel moment – relaţiile interpersonale , - Relaţiile între statusuri şi probleme ce pot deriva din acestea; definirea relaţiilor interpersonale, caracteristici, tipuri şi exemple. | Dau răspunsuri la întrebările ce le sunt adresate, îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior. Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente. Răspund unui test de autoevaluare scrisă a cunoştinţelor aferente lecţiei trecute, în termenul limită de timp acordat de către profesor. | |
| 4. Predarea noilor cunoştiinţe- 30 min. | Modelul mecanicist este caracterizat de relaţii interpersonale puternic diferenţiate şi standardizate. Caracteristic relaţiilor interpersonale din perspectiva mecanicistă este lipsa de angajare afectivă şi reducerea strictă a legaturii dintre persoane la exigenţele cerute de roluri sociale. Evoluţia societăţii moderne impune o mare diversificare a rolurilor şi compertamentelor pe care omul le deţine atât simultan cât şi succesiv în timpul vieţii sale. Fiecare tip de rol, de compertament trebuie gândit şi proiectat de la început cât mai adecvat pentru fiecare tim de situaţie în parte. Factorii implicaţi în standardizarea relaţiilor inrerpersonale: factori de eficienţă, factori de timp, şi efectul masei. Modelul mecanicist este un risc, decât o realitate propriu-zisă. De aceea două reacţii corective au fost dezvoltate simultan: modelul complementarităţii şi modelul organic. | Stabileşte planul de idei al expunerii: modelul mecanicist si cel organic, factori care influenţează cele două tipuri de relaţii sociale. Prezintă elevilor exepmple prin care se ilustrează modelul mecanicist, dar şi reacţii coercitive care au fost dezvoltate în mod simultan. Se prezintă caracteristicile modelulul mecanicist din perspectiva relaţiilor sociale puternic diferenţiate şi standardizate. Prezentarea factorilor de eficienţă ce determină un comportament orientat spre un scop în cadrul unor interacţiuni funcţionale, sever controlate. Factorii de timp care limitează cu stricteţe timpul desfăşurării relaţiilor interpersonale. Prezentarea avantajelor şi dezavantajelor celor două tipuri de modele. Limitarea strictă a relaţiilor dintre persoane la modelul mecanicst are în timp efecte distructive asupra autenticităţii persoanei umane, a echilibrului psiho-emoţional. Modelul mecanicist accentuează depersonalizarea şi separearea strictă a rolurilor. Omul poate fi eficient în fiecare dintre rolurile pe care le îndeplineşte cu condiţia de a se comporta strict după cerinţele rolului său, fără niciun fel de amestec al veţii sale personale. | Elevul urmăreşte cu atenţie, ascultă explicaţiile şi îşi notează în caiet definiţiile şi clasificările termenilor. Oferă eventuale exemple pe care profesorul le solicită. Oferă exemple din viaţa socială proprie, cu argumente. Realizează un efort de reflecţie personală asupra ideilor exprimate în lecţia prezentată. Solicită lămuriri suplimentare. Îşi exprimă opinia personală cu privire modelele de relaţii care se adoptă în anumite situaţii. Operează comparaţii între relaţiile de tip mecanicist şi relaţiile de tip organic. | |
| 5. Fixarea noilor cunoştiinte-7 min. | | Lucru pe echipe constând în oferirea de situaţii şi adoptarea unui dintre modele corespunzătoare situaţiilor respective. | Oferă răspunsurile cerute în timpul limită acordat de către profesor şi îşi fixează conţinuturile predate. | |
| 6. Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă-3 min. | | Evidenţiază gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite şi solicită elevilor să noteze exemple de indicatori de status, elemente prin care recunosc statusul unei persoane. Salută elevii la ieşirea din clasă. | Işi notează tema pentru acasă. Salută profesorul la ieşirea din clasă. | |
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu